Първата от 3-те Задушници – известна като Месопустна или Голяма Задушница – е един от ключовите църковни празници в България. Традицията да се раздават подавки към близки и съседи е важна част от този празник, тъй като служи като символ на паметта за починалите им близки. Нека разгледаме по-подробно какво задължително се раздава на Месопустна Задушница и какво символизират храните в подавките.
Коливо – обредно варено жито
По време на този традиционен празник винаги първо се раздава вареното жито, известно като коливо. То символизира живота и здравето, а също така служи да напомня на хората да бъдат благодарни за това, което имат. Това специално ястие от пшеница служи и за възстановяване на връзката с предците и напомняне на хората да не забравят корените си.
Хляб – символ на тялото
Хлябът е друг продукт, който често се споделя по време на този празник, тъй като символизира тялото на Христос. В някои случаи хлябът може да бъде приготвен със специални съставки като стафиди или ядки, които да подобрят вкуса му или да представят различни аспекти от учението на Исус. При раздаването на хляба е важно хората да помнят, че споделянето на този дар обединява всички в една вяра.
Вино – символ на кръвта
Виното е важна част от много християнски празници и тържества и Месни заговезни не прави изключение! Виното символизира Христовата кръв и когато се споделя между приятели, членове на семейството и съседи, то помага за изграждането на силни връзки между всички тях. Виното може да помогне да се внесе мир и радост в живота на хората и в трудни моменти
Малки сладкиши
През последните години към списъка на предметите, които се раздават по време на Задушница в България, бяха добавени и малки сладкиши. Това е хубав жест, който показва признателност към всички, които участват в празника, като внася радост в живота им със сладки изкушения!
Много българи си спомнят за своите починали близки по време на Задушница, като раздават подавки, в които задължително трябва да съдържат храни като коливо (варено жито), хляб (символизиращ тялото на Христос), вино (символизиращо кръвта му) и дребни сладки (в знак на благодарност). С раздаването на тези подавки на приятели и съседи на българите се напомня да останат верни на своето наследство и същевременно да се обединят в една вяра чрез подаръци, представящи учението на Исус. Традицията на споделяне на тези дарове помага за изграждането на силни взаимоотношения между всички участници – това я прави важна част от българската култура от древни времена!