„- Как успяваш да направиш всичко? Аз не мога да направя нищо!”
Семейство, кариера, ипотека, автосервиз, супер тренировки с дъмбели в четвъртък, пишете есе с детето си до петък и дори остава време за маникюр и нови обувки …
По този или подобен начин е устроен животът на съвременните жени. Тези, които са свикнали да вземат важни решения и във всичко да са номер едно. Такива се стремят да успеят във всичко и да предявяват най-строги изисквания към себе си.
Разпознавате ли се вече?
Ежедневният стрес влияе не само на настроението, но и на външния вид, а за съжаление на здравето. Ето защо, ако в постоянния стремеж към съвършенство изведнъж почувствате, че всичко изтича, между пръстите на ръцете ви, нищо не ви харесва и сълзите ви задушават, най-вероятно отдавна живеете в състояние на хроничен стрес. И дори не го осъзнавате. Има добра новина: не може да се борите със стреса, трябва да се научите как да го управлявате. Да започнем с всичко по ред:
Какво е стрес?
Това е нормална защитна реакция на организма, необходим механизъм за оцеляване. Лекарите отдавна изучават стреса и неговото въздействие, върху човека. Те наричат това състояние адаптационен синдром. Това е опит на тялото да се адаптира към променящите се условия: ранно ставане; спорт; смяна на часовите зони; тримесечен отчет или модерна диета; безпокойство; изграждане на устойчивост на стрес и изтощение.
Какво е магнезиев дефицит
Магнезият помага за справяне със стреса, като участва в електрическия и енергиен метаболизъм в нервните клетки, клетките на скелета и гладките мускули. Целият този клетъчен оборот означава, че при липса на магнезий човек просто няма достатъчно ресурси, за да се справи със стреса и да управлява живота си. Освен сила и издръжливостта, магнезият осигурява защита, срещу раздразнителност, тревожност и други емоционални прояви на стрес, като може дори да облекчи физическите му прояви – умора, конвулсии или тикове.
Колко магнезий трябва да приемате
Един възрастен се нуждае от около 400 mg на ден, но поддържането на дневната норма не е лесно. От средата на миналия век лекарите все по-често диагностицират магнезиев дефицит. И така, средният дневен прием се колебае около границата от 175-225 mg – така че можем да кажем, че това вече е болест на цивилизацията.
Как да определите, че приемът на магнезий не е достатъчен
Отговорът тук е по оплаквания. Кръвният тест често се оказва недостатъчен, тъй като 99% от микроелемента се намира в костите, мускулите и меките тъкани. В резултат на продължителен стрес магнезиевите йони напускат депото и концентрацията на минерала в кръвта може да остане нормална, въпреки че всъщност запасите му в организма вече са на изчерпване.
Физическите показатели:
- повишена умора и намалена работоспособност;
- появата на внезапно главоболие;
- конвулсивни мускулни контракции;
- усещане за “изтръпване” или болка в мускулите;
- прекъсвания или повишен сърдечен ритъм;
- ускоряване на дишането;
- изпотяване.
Емоционални показатели:
- лоша поносимост към смяната на сезоните и времето;
- сълзливост, раздразнителност;
- хиперемоционалност;
- безпокойство;
- нарушение на съня.
Изходът:
Активният живот неизбежно идва със стрес. И така, стресът не е болест, а напротив, възможност за адаптиране към ситуациите.
Ако стресът стане прекомерен, неговият полезен ефект приключва. Тялото няма достатъчно ресурси за адаптация. Тогава стресът води до лошо здраве и болести.
Прием на магнезий ли е решението при панически атаки?
Магнезият е важен микроелемент, който дава сила за справяне със стреса. Храните, обаче може да не са достатъчни, така много хора стават уязвими на стреса, а в много случаи паническите атаки;
Ако имате симптоми на хроничен стрес – умора, раздразнителност, тревожност и други – не отлагайте посещението при лекар;
Освободете се от ненужните тревоги;
Магнезият повишава устойчивостта на организма към стрес;
Магнезият действа, върху емоционалните и физически прояви на стрес и паник атаки.