Всички знаем за Тодоровден, но колко от нас знаят , че се нарича Конски Великден. Това е традиционен празник, който се чества в първата събота след Сирни Заговезни и отдавна се свързва с конните надбягвания. Конският Великден е важна част от българската традиция и се празнува от векове. Нека разгледаме по-отблизо този уникален празник и ритуалите, които се изпълняват на него.
Ритуалите на Конския Великден
На Конския Великден хората в България се подготвят за ден, изпълнен с празненства. Мъжете стават рано сутринта, за да вчешат и украсят конете си с цветни конци, мъниста и пискюли за състезанието, което ще се проведе по-късно през деня. В деня на състезанието всички жители на селото се събират на просторна поляна, където е измерено и обозначено трасето.
Традиционната за празника – Кушия
След като всички се съберат, те започват да се радват, когато всеки състезател заема мястото си на стартовата линия. След няколко мига на напрегнато очакване те най-накрая отстъпват, за да започне състезанието! Най-опитните ездачи са подготвили своята тайна стратегия, докато други разчитат само на късмета – така или иначе, в края на състезанието само един кон ще бъде обявен за победител. Конят, който излезе първи бива награден с торба с добър зоб, а ездачът с венеца на победителя. В миналото е имало традиция на подобен тип състезания да участват само ергените като по този начин показват своите умения през избранницата на сърцето си.В днешно време тази традиция е останала назад в миналото и сега всеки жокей може да участва в традиционната празнична кушия.
Тодоровден или Конският Великден е уникален празник, който чества както традиционната българска култура, така и конния спорт. Той дава възможност на хората да се съберат заедно, за да се насладят на приятелско съревнование, като същевременно благодарят на свети Тодоров за напътствията му през годината. Независимо дали се присъединявате към празненствата по случай Конския Великден, или просто научавате повече за тази очарователна традиция – разбирането на нейната история ни помага да оценим защо тя продължава да се празнува и днес!